بازگشت به صفحه اول  
 
 

 

سازمانهای ملی، دموکرات و جمهوریخواه:

تسلیت به مناسبت درگذشت محمد امینی

  

با نهایت تاثر و تاسف از خبر غم‌انگیر و جانسوز درگذشت دوست و همراه عزیزمان آقای محمد امینی امینی از فرهیختگان و مبارزان راه استقلال، آزادی و دمکراسی در ایران و از رهروان پرتلاش و برجسته دکتر مصدق آگاه شدیم.

وی فرزند زنده یاد نصرت الله امینی از شخصیت های شناخته شده نهضت ملی، وکیل دکتر محمد مصدق، شهردار سابق تهران و فرزند مادری با فرهنگ بود.

محمد امینی شخصیتی دانشور بود که با ذکاوت و دانش و پژوهش‌های خود خدمات ارزنده ای به جامعه سیاسی ایران کرد. او از طریق نوشتن کتاب، مقالات و سخنرانی در مجامع ایرانیان و رسانه ها، مخاطبین خود را با تاریج معاصر ایران آشنا کرد.

وی در کتاب «زندگی و زمانه احمد کسروی» به توضیح افکار و کارنامه احمد کسروی و برخی آثار وی پرداخت و این کتاب را با یادداشت‌ها و توضیحات سودمند منتشر کرد. او همچنین در کتاب «سوداگری با تاریخ»، با قلمی توانا دوران نهضت ملی را تحلیل کرد، در این کتاب او به نقد مخالفان و منتقدان دکتر مصدق پاسخ داد و به توضیح دقیق ‌بنیادهای فکری و عملکردهای رهبر نهضت ملی ایران پرداخت.

هم اندیش ما محمد امینی دوران طولانی و سختی را با بیماری کرونا و عوارض حاصله از آن دست و پنچه نرم کرد. بیماری که سرانجام سبب مرگ او شد. او اما علیرغم کسالت و رنجوری حاصله از بیماری سخت، دست از فعالیت های فرهنگی و اجتماعی خود نکشید و تا آخرین لحظه زندگی برای تحقق اهدافی که برای خود انتخاب کرده بود از هیچ  تلاشی فروگذار نکرد.

ما درگذشت این شخصیت ملی، اندیشمند و مبارزه راه آزادی ایران را به خانواده محترم امینی، طرفداران نهضت ملی ایران و دوستان ایشان تسلیت می گوئیم.


هیئت‌های سیاسی ـ اجرائی

جبهه ملی ایران ـ اروپا (سامان ششم)

حزب سوسیال دمکرات و لائیک ایران (همسازی جمهوری‌خواهان)

سازمان‌های جبهه ملی ایران در خارج از کشور

 27مهرماه ۱۴۰۱ (19 اکتبر ۲۰۲۲)

 

 
بازگشت به صفحه اول  
 

ارسال به: Balatarin بالاترین :: Donbaleh دنباله :: Twitthis تویتر :: Facebook فیس بوک :: Addthis to other دیگران