بازگشت به صفحه اول  
 
 

 

 

حمله روسیه به اوکراین علیه آزادی و دموکراسی است

دو روز پس از به رسمیت شناختن دو استان دونتسک و لوهانسک در اوکراین به عنوان استانهای مستقل، پوتین در 24 فوریه 2022 جنگ علیه اوکراین را آغاز کرد. جنگی وحشیانه، ضد انسانی و ناقض قوانین بین المللی که تا کنون صدها کشته بجای گذاشته و به تخریب، بی‌خانمانی و آوارگی صدها هزار تن از مردم اوکراین انجامیده است.

پوتین ادعا میکند که برای امنیت روسیه دست به این تجاوز ننگین زده است حال آنکه مدتهاست عملکردش حاکی از آنست که او استقلال، آزادی، دموکراسی و تمامیت ارضی غالب کشورهای همسایه خود را پذیرا نیست و در پی گسترش حوزه نفوذ و بازسازی اقتدار شوروی سابق است.

تجربه روسیه بار دیگر نشان میدهد که دموکراسی فقط انتخابات نیست و بدون آزادی ها، بویژه آزادی های سیاسی و رعایت حقوق اقلیت توسط اکثریت، تحقق نمی یابد. روسیه امروز علیرغم اینکه در آن انتخابات صورت میگیرد یک دیکتاتوری است و پوتین که با دیکتاتوری بر روسیه حکم میراند، بطور روزافزونی خود را با خواست آزادی و دموکراسی مردم چه در داخل و چه در کشورهای پیرامونی مواجه می بیند.

در روسیه رقیبان سیاسی، مخالفان پوتین و خبرنگاران منقد با اتهامات واهی راهی زندان میشوند یا در روز روشن به قتل میرسند. قتل هایی که هیچگاه به آنها رسیدگی نمیشود. مخالفان دستگاه مخوف پوتین در خارج از روسیه نیز در امان نیستند. شماری از آنان یا حتی ماموران دستگاه امنیتی روسیه که به آن پشت کرده اند با گلوله، مواد رادیو اکتیو یا سم در کشورهای غربی به قتل رسیده اند. دروغگویی به مردم روسیه و جهانیان، مانند جمهوری اسلامی در دستور کار است و فساد و الیگارشی حاکم وضعیت اقتصاد، معیشت و آزادی مردم را هر روز مشکل تر میکند.

پوتین کشورهای شرق اروپا که به دموکراسی و همراه آن رفاه بیشتر دست یافته اند و همچنین تلاش مردم روسیه، بلاروس، قزاقستان و غیره  برای دستیابی به آزادی و دموکراسی را بزرگترین خطر برای دیکتاتوری خود می بیند و تمام کوشش خود را برای پشتیبانی و حفظ دیگر دیکتاتوری های جهان از جمهوری اسلامی گرفته تا سوریه و بلاروس و قزاقستان و کوبا، ونزوئلا و چین بکار میبرد.

جمهوری اسلامی نیز که در مقابله با خواست آزادی و دموکراسی ملت ایران نگاه خود را به شرق معطوف داشته و برای جلب حمایت روسیه و چین قراردادهای ایران بربادده با آنها بسته، علیرغم تحقیرهایی که از روسیه پوتین دیده است مانند سایر دیکتاتوری های تحت الحمایه روسیه حقیرانه از تجاوز نظامی روسیه به اوکراین پشتیبانی کرده است. این در حالیست که اگر روسیه در اشغال اوکراین موفق شود، تمامی کشورهای مجاور روسیه میتوانند در صورت تخطی از خواست های کرملین هدفهای بعدی تجاوز باشند.

اتحاد جماهیر شوروی که بخشی از مردم جهان به عنوان اردوگاه سوسیالیسم پشتیبان آن بودند به پایان رسیده است. امروز مردم غالب کشورهای جهان و حتی خود روسیه خواهان آزادی و استقرار دموکراسی اند و استفاده از زور و حمله نظامی نه تنها این خواست را تضعیف نمیکند بلکه میتواند به تشدید آن هم منجر شود.

تفکر پوتین متعلق به قرن گذشته است که استفاده از زور و جنگ وسیله کسب قدرت، ثروت بشمار میرفت. با تجربه ویتنام، افغانستان و عراق، غربی ها ظاهرا دریافتند که حمله نظامی به کشورهای دیگر میتواند بیش از پیش به ضرر آنها تمام شود و از آن پس کوشش دارند تا آنجا که ممکن است گرفتار جنگ جدیدی نشوند. اما پوتین تجربه جنگ افغانستان را که به فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی انجامید هنوز درونی نکرده است. این کشور ممکن است در جنگ علیه اوکراین پیروز شود اما هزینه های این پیروزی برایش احتمالا از فوائد آن بیشتر خواهد بود.

سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور حمله روسیه به اوکراین را به عنوان یک اقدام وحشیانه، ضد انسانی و خلاف قوانین بین المللی قویا محکوم میکند و خواهان مقابله جهانیان و مراجع بین المللی با جنگ و تجاوز از هر طرف که صورت گیرد است. ما همچنین پشتیبانی جمهوری اسلامی از این تجاوز ننگین را مردود میدانیم.

سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور

9 اسفند 1400 برابر 28 فوریه 2022

info@iranazad.info

http://www.iranazad.info

 
بازگشت به صفحه اول  
 

ارسال به: Balatarin بالاترین :: Donbaleh دنباله :: Twitthis تویتر :: Facebook فیس بوک :: Addthis to other دیگران