بازگشت به صفحه اول
 

 

تسلیت بمناسبت درگذشت استاد یارشاطر

دکتر یارشاطر

با نهایت تاسف از درگذشت دکتر احسان یارشاطر، دانشمند بزرگ ایرانی آگاه شدیم. دکتر یارشاطر، از دانشوران  باارزش ایران بود که عمری را در خدمت به فرهنگ و زبان فارسی گذراند.

وی استاد دانشگاه در ایران، دانشگاه کلمبیا در آمریکا، بنیانگذار و استاد زبانها و فرهنگ ایران باستان در ایران، بنیانگذار بنیاد ترجمه و نشر کتاب در ایران، بنیان گذارانجمن کتاب و مجله راهنمای کتاب و بنیانگذار دانشنامه ایران (ایرانیکا) و بنیانگذار مرکز مطالعات ایرانی در دانشگاه کلمبیا بود. تلاشهای پیگیر و ارزشمند وی سبب غنای زبان فارسی و رشد آگاهی دانش دوستان به فرهنگ و ادبیات ایران و جهان گردید.

دانشنامه ایرانیکا هرچند ناتمام ماند، اما خدمت بزرگی در ارائه فرهنگ و زبان فارسی به علاقمندان به زبان و فرهنگ ایران است. دکتر یارشاطر دراین دانشنامه از افراد سرشناس سازمانهای مختلف سیاسی از جمله جبهه ملی ایران دعوت بعمل آورد تا مطالب عمده درباره سازمان خویش را بنویسند. امری که نشان دهنده علاقه و دقت وی در نگارش درست تاریخ سیاسی ایران میبود.

استاد یارشاطر برای سربلندی ایران و زبان ایرانی تلاش میکرد و زیر بار زورگویی های حاکمان نمیرفت. او به این سبب همواره هدف تمهیدات و کارشکنی های جمهوری اسلامی قرار داشت.

دکتر احسان یارشاطر همواره بعنوان یک ایرانی فرهیخته در خدمت فرهنگ و زبان فارسی در خاطره ها باقی خواهد ماند. ما این ضایعه بزرگ را به خانواده محترم یارشاطر و دوستداران فرهنگ ایران و زبان فارسی تسلیت میگوئیم.

سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور

12 شهریور 1397 برابر 3 سپتامبر 2018

info@iranazad.info

http://www.iranazad.info

 
بازگشت به صفحه اول  
 

ارسال به: Balatarin بالاترین :: Donbaleh دنباله :: Twitthis تویتر :: Facebook فیس بوک :: Addthis to other دیگران