بازگشت به صفحه اول  
 
 

پاسخی به سخنان خانم شیرین عبادی

جبهه ملی ایران همواره مدافع حقوق زنان بوده است

اخیرا در نشست “بررسی عملکرد و نتایج ۳۳ سال فعالیت جنبش فمینیستی در ایران” که روز شنبه اول ژوئن ۲۰۱۳ از سوی مرکز حامیان حقوق بشر در دانشگاه سواس لندن برگزار شد خانم شیرین عبادی طی سخنانی گفتند: "همه گروه‌های سیاسی از حزب توده تا چریک‌های فدایی و جبهه ملی می گفتند که الان وقت مبارزه با امپریالیسم است، وقتی پیروز شدیم شما زنان هم به حق‌تان می‌رسید، الان هم زنان نزدیک به آن احزاب سیاسی که از فعالان حقوق زنان می‌پرسند در این سال‌ها چه کار کرده‌اید؟ باید بروند از رهبران آن موقع احزاب خودشان سئوال کنند که چرا در آن زمان توجه نداشتند که ظلم مسری است. آن موقع به زنان ظلم کردند، اما آن مقدمه ظلم بر همه بود".

این جملات در حالی عنوان شده است که اسناد و مدارک موجود و بیانیه های جبهه ملی ایران از آغاز تا امروز بویژه در همان مقطع تاریخی مورد نظر ایشان گواه آن است که دفاع همه جانبه از حقوق اساسی و انسانی شهروندان و استقرار حکومت ملی شعار اصلی و هدف اساسی این سازمان بوده و اصولا عبارت مبارزه با امپریالیسم را در هیچ کدام از مواضع اعلام شده جبهه ملی ایران نمی توان یافت. پیشگامی مواضع حقوق بشری جبهه ملی ایران از همان نخستین روزهای انقلاب سال 57 بر همگان آشکار است و در زمانی که اغلب مدعیان دمکراسی در برابر شرایط تمامیت خواه حاکم سکوت کرده یا سر تسلیم فرود آورده بودند جبهه ملی ایران با اولویت دادن به حقوق بشر و ایستادگی در برابر لایحه قصاص مورد غضب آیت اله خمینی قرار گرفت تا آنجا که رسما حکم ارتداد این جبهه را اعلام کرد. همین لایحه غیر انسانی قصاص که بصورت قانونی در ایران به اجرا درآمد. سخنرانی خمینی، جنایتکار بزرگ تاریخ معاصر علیه ملت ایران در محکوم نمودن جبهه ملی به ارتداد و دادن فرصت "توبه" به ایشان و تاوانی که فعالان جبهه ملی به سبب خواسته های حقوق بشری خود داده و جمع بزرگی از آنان به زندان و شکنجه محکوم شده یا ناچار به ترک وطن شده اند، در اینترنت نیز قابل دسترسی است.

 

سازمان زنان یکی از سازمانهای جبهه ملی ایران بوده که مسئولیت آن بین سالهای 39 تا 43 خورشیدی بر عهده زنده یاد خانم پروانه اسکندری (فروهر) قرار داشت. ایشان و خانم هما دارابی همچنین به عنوان نماینده سازمان زنان در اولین کنگره جبهه ملی ایران به سال 1341 شرکت داشتند. در منشور مصوبه همان کنگره که امروز هم مورد احترام و پایه کار جبهه ملی ایران است، برایری حقوق زن و مرد به عنوان یکی از اصول عقیدتی جبهه ملی به تصویب رسید.

 

بنابراین در شرایط کنونی که استراتژی حکومت مستبد اسلامی بر ایجاد تشتت آراء بین منتقدان و مخالفان حاکمیت و تفرقه اندازی میان آزادیخواهان متمرکز است، از شخصیت فرهیخته و حقوق دانی مانند خانم عبادی که همواره مورد احترام ما بوده اند، توقع می رود که بیانات خود را بر اساس مستندات و حقایق استوار کنند و پیش از قضاوت در باره احزاب و جریانهای سیاسی مانند جبهه ملی ایران که پیشینه درخشان و شفاف آن همواره مورد بغض و کینه حاکمیت مستبد اسلامی و گروههای ضد دموکرات قرار داشته و دارد و روز بروز بر اقبال عمومی آن افزوده می شود، دقت نظر بیشتری به عمل آورند.

 

مروری بر اعلامیه های جبهه ملی ایران از آغازین روزهای انقلاب سال 57 تا کنون، بخوبی نشان دهنده اهمیت حقوق زنان در ساختار فکری جبهه ملی ایران است. همچنین مواضع غیر قابل خدشه این سازمان در دفاع همه جانبه از حقوق بشر و تلاش برای استقرار حاکمیت ملی بعنوان تنها بستری که می تواند حقوق تک تک هم میهنان را از هر جنسیت و عقیده ای تامین کند، دلیلی آشکار بر نادرست بودن سخنی است که خانم عبادی درباره جبهه ملی ایراد نموده اند. امید ما آن است که همه با هم بیاموزیم با هر نوع شیوه مبارزه حقوقی یا سیاسی، در برابر استبداد سرکوبگر حاکم بر سرزمینمان متحد باشیم، از ایجاد فضای غیر واقعی و نادرست علیه کنشگران سیاسی که آرزوی حکومت خودکامه کنونی است اجتناب نمائیم و در مسیر مبارزه آزادیخواهانه خود از تخریب سایر گروههای مبارز و آزادیخواه با طرح موضوعات بی پایه و اساس خودداری ورزیم.

 

سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور

بیست و یکم خرداد 1392 برابر یازدهم ژوئن 2013

info@iranazad.info

http://www.iranazad.info/

 
 
بازگشت به صفحه اول  
 

ارسال به: Balatarin بالاترین :: Donbaleh دنباله :: Twitthis تویتر :: Facebook فیس بوک :: Addthis to other دیگران