بازگشت به صفحه اول  
 
 

گزارش برگزاری جشن 130 امین زادروز دکتر مصدق در پاریس

جشن 130 امین سالروز تولد مصدق در پاریس بتاریخ سوم تیر 1391 (23 ژوئن 2012) با شرکت بیش از 80 تن از شخصیت ها و فعالان سیاسی پاریس و شهرهای دیگر اروپا با موفقیت تمام برگزار شد.

 
پس از سرود ای ایران آقای مهندس بهمن مبشری عضو هیات اجرائی سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور و آقای احمد رافت عضو هیات تدارکات اجلاس سازمانهای جبهه ملی اروپا بعنوان نظامت جلسه به حاضرین خوش آمد گفتند و به یاد جانباختگان راه آزادی و استقلال ایران اعلام یک دقیقه سکوت نمودند.

در بخش نخست پیامهای رسیده به این مراسم خوانده شد. پیام آقایان ادیب برومند رئیس شورای مرکزی و رهبری، دکتر حسین موسویان رئیس هیات اجرائی و دکتر هرمیداس باوند سخنگوی جبهه ملی ایران، مهندس عباس امیر انتظام قدیمی ترین زندان سیاسی ایران و پیام حزب ملت ایران از آقای خسرو سیف دبیر کل آن و همچنین قسمت هائی از پیام آقای مجید زربخش، قرائت شد. سپس آقای لئونارد – محسن رافت از رهبران سازمان جوانان حزب سوسیالیست ایتالیا پیام این حزب را طی سخنان پرشوری به اطلاع حاضران رساند و در پایان آقای دکتر محسن قائم مقام از سازمانهای جبهه ملی ایران در آمریکا پیام دوستان آمریکا را به اطلاع رسانید. این بخش با قطعه گیتار آقای سیروس ملکوتی به پایان رسید.

بخش دوم شامل سخنرانی ها بود. اولین سخنران آقای امیررضا امیربختیار از جوانان بود که تحت عنوان "مصدق و نسل من" به ایراد سخنرانی پرداختند. پس از ایشان آقای بابک امیر خسروی تحت عنوان "راه مصدق همچنان، ستارۀ قطبیِ راهنمای ماست" سخن راندند. سخنران بعدی آقای دکتر عبدالکریم انواری بود که تحت عنوان "مصدق مظهر تبلور ناسیونال دموکراسی ایران" صحبت نمودند. سخنران بعدی آقای حمید صدر "مصدق، نماد مبارزه برای استقراردمکراسی پارلمانی در ایران" بود. خانم سهیلا ستاری در مورد "دولت ملی دکتر مصدق و جامعه مدنی" سخن راندند. عنوان سخنرانی توسط آقای تقی رحمانی از فعالین ملی مذهبی، "منشور مصدقی ها" بود. آخرین سخنرانی توسط آقای ناصر کاخساز انجام گرفت و عنوان آن "مصدق و جنبش ملی" بود. آقای دکتر هدایت متین دفتری چون نمیتوانستند در جشن شرکت داشته باشند در نظر داشتند متن سخنرانی خود را ارسال کنند که پس از دریافت منتشر خواهد شد.

بخش سوم بخش هنری بود که با سخن و شعر آقای نعمت آزرم آغاز گردید. ایشان از بزرگان ادب و شعر فارسی که از مصدق در اشعار خود تجلیل کرده اند یاد کردند و در آغاز شعری از دهخدا و پس از آن شعر "ستاره جاوید" از خود را قرائت نمودند. برنامه هنری با رقص خانم فرشته نصر ادامه یافت و در پایان آقای سیروس ملکوتی با گیتار خود قطعه ای را اجرا نمودند.

متن پیام ها به پیوست و مشروح سخنرانی ها و کلیپ برنامه هنری بمرور انتشار خواهد یافت.
برگزاری موفق این جشن شاهد دیگری بر آن بود که راه مصدق میتواند امروز زمینه ای برای اتحاد مصدقی ها و چراغی برای دستیابی به آزادی و دموکراسی باشد.

هیات اجرائی سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور
مهندس کامبیز قائم مقام ـ مهندس بهمن مبشری - دکتر همایون مهمنش
8 تیرماه 1391 برابر 28 ژوئن 2012
info@iranazad.info
http://www.iranazad.info/

 
 
بازگشت به صفحه اول  
 

ارسال به: Balatarin بالاترین :: Donbaleh دنباله :: Twitthis تویتر :: Facebook فیس بوک :: Addthis to other دیگران