بازگشت به صفحه اول  
 
 

دانشگاه زنده است!

بیانیه سازمانهای جبهه ی ملی ایران در خارج از کشور به مناسبت ۱۶ آذر

مبارزات دانشجویان بعد از ۲۸ مرداد ۱۳۳۲، علیه حکومت دست نشانده ی کودتا، همچنان اوج میگرفت. کودتاچیان برای درهم کوبیدن سنگر مبارزات دانشجوئی هر روز مصمم تر می شدند. همزمان با آغاز محاکمه دکتر مصدق در دادگاه نظامی نظامیان در دانشگاه مستقر شدند. در روز شانزده آذر۱۳۳۲ نظامیان به کلاس درس دانشجویان دانشکده فنی ریختند تا چند دانشجو را که از پیش نشان کرده بودند از کلاس بیرون آورند. در این هنگام دانشجویان و استادان به مقاومت می پردازند، زنگ تعطیل کلاس ها نواخته می شود و با افزایش اجتماع دانشجویان در صحن داخلی دانشکده ی فنی، سربازان دانشجویان را بگلوله می بندند و سه تن از دانشجویان، مصطفی بزرگ نیا ، مهدی شریعت رضوی و احمد قندچی را در خون خود در می غلطانند. اما این کشتار وحشیانه هم نتوانست مقاومت دانشجویان در برابر حکومت کودتا را در هم بشکند.

در آنروزهای تاریخساز در دانشگاه نیز مانند سایر نقاط کشور شعار «مصدق پیروز است» طنین انداز بود. دانشجویان نه تنها از مبارزه دست نکشیدند بلکه با وجود سخت گیری های فراوان و محرومیت از تحصیل و تحمل زندان، از آن پس هرساله با بردن دسته گل های فراوان بر مزار کشته شدگان ۱۶ آذر یاد آور این فاجعه دردناک و جنایت حکومت کودتا می گردند و روز شانزده آذر را همچنان روز دانشجو می نامند. نسل جوان ایران و در پیشاپیش آنان، دانشجویان به ویژه زنان دانشجو این دختران آگاه و بیدار جمشید، بهاره هدایت، مهدیه گلرو، شبنم مددزاده و ...، همچنان برای رهایی و سربلندی ملت ایران به تلاش های خردمندانه ی خود با شهامت و مصمم ادامه می دهند.

ناباورانه دیدیم که خمینی برای فرونشاندن و سرکوب انقلاب مردم ایران پیش از هرکاری به دانشگاه و دانشگاهیان تاخت و دانشگاه ها را تعطیل کرد. وی در دیدار با دانشگاهیان در ۲۷ آذر ماه ۱۳۵۹ گفت: «ریشه تمام مصیبت هایی که تا کنون برای بشر پیش آمده از دانشگاه ها بوده است ... کشور ما را هم همین دانشگاه ها به دامن ابرقدرت ها کشاندند. حالا شما می نشینید و می نویسید که چرا دانشگاه تعطیل است؟ اگر به اسلام علاقه دارید بدانید که خطر دانشگاه از خطر بمب خوشه ای بالاتر است» و درست در همین راستا است که جمهوری اسلامی هر ستمی را نسبت به دانشگاه ها روا می دارد.

دانشجویان همواره در صف اول مبارزه برای آزادی و دمکراسی برای ایران قرار گرفته و تحت پیگرد های بسیار شدید و محرومیت از تحصیل بوده اند. سایت دانشجو نیوز در سیزدهم آبان ماه ۱۳۹۰ با عنوان درشت نوشت: « فعالان دانشجویی، هدف سنگین‌ترین احکام دستگاه قضایی ایران». جمهوری اسلامی هر روز بیش از پیش فعالیت ضد دانشجویی را در دانشگاه گسترش می دهند و با افزایش بودجه ی بسیج، فعالیت های بسیجی ها را در نظارت و اعمال اختناق بر دانشگاه ها و دانشجویان و استادان شدت می بخشند.

در سی و سه سال گذشته حکومت اسلامی صدها دانشجوی دختر و پسر را به زندان افکنده، شکنجه و حتی اعدام کرده است. ۱۶ آذر، ۱۳ آبان و ۱۸ تیر در شمار روزهای خونین دانشگاه است. در چندین دهه ی گذشته ، دانشگاه های ایران سنگر همیشگی مبارزه با بیدادگری های حکومت های ضد مردمی و دست نشانده ی قدرت های خارجی بوده است و تا روزی که مردم ایران از راه انتخابات آزاد به حکومت ملی دست نیابند، دانشگاه ها دائمی ترین کانون های آگاهی بخش و مبارزه در راه آزادی و استقلال ایران خواهند بود.

دانشجویان به دلیل ویژگی های کاری خود حساس ترین گروه اجتماعی و سیاسی در ایران می باشند. افشاگری های دانشجویان و دانش آموختگان و فرهیختگان ایران، در زمینه های سوء مدیریت اقتصادی جامعه، اختلاس ها، تاراج ثروت های ملی، تشنج های بین المللی، جنجال ها ی سلاح اتمی، اختناق، اعتیاد، فقر، فحشاء و دیگر نابسامانی های اجتماعی و سیاسی، موجب عکس العمل شدید حکومت پاسداران و بسیجی ها شده و به همین دلایل، فعالان دانشجویی همچنان، هدف سنگین‌ترین احکام دستگاه قضایی ایران، هستند.

سازمان های جبهه ملی در خارج از کشور به خردورزی و آگاهی دانشجویان افتخار می کند و همیشه از مبارزات ایشان پشتیبانی نموده و چشم امید به تلاش های آنان در ایجاد اتحاد، استقلال دانشگاه و هموار ساختن راه برای دستیابی به یک حکومت ملی و مردمی را دارد. ما رفتار حکومت سرکوبگر جمهوری اسلامی را در مقابله با تلاش های مسئولانه و آگاهی بخش دانشجویان محکوم نموده و خواستار آزادی همه ی زندانیان سیاسی به ویژه دانشجویان، دانشگاهیان و دانش آموزان هستیم.

 

هیات اجرائی سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور

مهندس کامبیز قائم مقام ـ مهندس بهمن مبشری - دکتر همایون مهمنش

چهاردهم آذر 1390 برابر پنجم دسامبر 2011

info@iranazad.info

http://www.iranazad.info/

 

 
 
بازگشت به صفحه اول  
 

ارسال به: Balatarin بالاترین :: Donbaleh دنباله :: Twitthis تویتر :: Facebook فیس بوک :: Addthis to other دیگران