بازگشت به صفحه اول  
 
 

پیام  کنگره سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور

به معلمان کشور

پیامی است از کنگره سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشوربه شما معلمان و فرهنگیان ایران زمین که در سخت ترین شرایط و تحت سفاک ترین نظام ارتجاعی در ایران مبارزه می کنید.

سالهاست که شما معلمان شریف میهن ما با دشواریهای مادی و معنوی و مشکلات معیشتی به سختی دست و پنجه نرم کرده و به زندگی شرافتمندانه خود به سختی ادامه میدهید.

از اولین اعتراض وسیع شما که برای مطالبات صنفی به خیابانهای تهران آمدید، بیش از چهل و شش سال می گذرد. آن روز دکتر ابوالحسن خانعلی دبیر بیست و نه ساله دبیرستان جامی تهران که آماج تیر سرگرد ناصر شهرستانی رئیس کلانتری دو بهارستان قرار گرفته بود به خاک و خون درغلطید و چند ساعت بعد در بیمارستان جان سپرد و قتل ناجوانمردانه ی او موجب انزجار شدید مردم شد و ایران را تکان داد.  

در مجلس یادبود خانعلی اظهار شد: "مگر معلمان کشور از زمامداران خود چه می خواهند. آنها می گویند حقوق ما کم است و ما قادر نیستیم با این حقوق ناچیز و این گرانی، مخارج خود و خانواده مان را تامین کنیم و با خیال راحت به تعلیم و تربیت فرزندان شما بپردازیم. در این مملکت که عمله و کارگر روزی پانزده تومان حقوق می گیرند و باز قادر نیستند به زندگی خود ادامه دهند، به معلم کمتر از حقوق یک عمله می دهند و توقع دارند که فرزندان ما را تربیت کنند".

چهل و شش سال بعد از مبارزات صنفی آن روز شما وضعـیت زندگیتان نه تنها بهبود نیافته بلکه با افزایش سهمگین هزینه زندگی روز به روز بد تر نیز شده و امروز بیش از هـفـتصد هزار نفر از معلمان شریف کشور ما زیر خط فـقـر زندگی می کنند حال انکه معلم باید از یک زندگی مرفه برخوردار باشد تا بتواند تمام کوشش و هم و غم خود را در جهت اعتلای تربیت نوباوگان صرف کند.

شما روز دوازدهم اردیبهشت ماه 1386 (روز معلم)، بنا به قرار قبلی در اعتصاب و تجمع سراسری مقابل ادارات آموزش و پرورش کشور در تهران و دیگر شهرهای ایران اجتماع کردید و با شعار "نه چپیم ، نه راستیم ، فقط معلم هستیم"، "معیشت و منزلت حق مسلم ماست" و "خواسته انسانی، انتظار انسانی» بر صنفی و مدنی بودن این حرکت تاکید کرده خواستار آزادی همکاران بازداشت شده خود شدید.

اگرچه فریاد عدالتخواهی شما در ایران به گوش مسئولین امر نرسید و با دستگیری غیر قانونی شما روبرو شد، ولی مجامع بین المللی از جمله فدراسیون جهانی اتحادیه های معلمین، کنوانسیون بین المللی حقوق مدنی و سیاسی و سازمان دیده بان حقوق بشراعـتراض نامه های شدیداللحنی را خطاب به مسئولین ناشنوای جمهوری اسلامی صادر کردند.

درود برشما معلمان شریف کشور که با پایداری جوانمردانه تان از زندانی شدن نهراسیدید و همچنان در اعتلای فرهنگ ایران و تربیت نوباوگان کشور کوشا هستید.

پیام نخستین کنگره سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور را بپذیرید.

انتشار از:

هیات اجرائی سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور

مهندس کامبیز قائم مقام ـ مهندس بهمن مبشری - دکتر همایون مهمنش

29 بهمن 1386 برابر 18 فوریه 2008

 
 
 
بازگشت به صفحه اول