بازگشت به صفحه اول  
 
 

نامه سرگشاده خطاب به طرفداران دمکراسی و حقوق بشر در مصر

محکوميت ۵۲۹ متهم به اعدام در دادگاه کیفری مینیا در جنوب مصر در تاریخ 24 مارس 2014 میلادی (4 فروردین 1393) آنهم به شکلی که حداقل تضمین های یک محاکمه عادلانه در آن رعایت نشده نگران کننده بود. بنظر ما این اتهام ها که شامل قتل يک افسر پليس، حمله به کلانتری مطای در مینيا و به آتش کشيدن آن، تلاش برای کشتن دو افسر پليس، سرقت اسلحه و آزاد کردن زندانيان را در پی پراکنده شدن تحصن ها در رابعه و نهضه در مردادماه ۱۳۹۲ در بر می گیرد، نمیتواند علیه این تعداد انسان عادلانه بوده باشد. دادگاهی که بدون هیات منصفه پس از دو نشست که وکلای مدافع متهمان نیز از امکان ارائه دفاع محرومند، مثال بارز زیر پا گذاشتن همه ی آن اصولی است که از قوه قضائیه تحت یک حکومت قانونمدار انتظار میرود.

روند این محاکمه که طی آن قاضی دادگاه در جلسه دوم محاکمه وکلای مدافع را به دادگاه راه نمیدهد و حتی نمیگذارد متهمان زندانی در دادگاه حضور داشته باشند و قاضی نیز حکم های اعدام را تنها پس از ۴۵ دقيقه اعلام مینماید برای ما بطرز شوک آوری یادآور اعمالی بود که هواداران خمینی و شورای انقلاب اسلامی وی پس از سرنگونی نظام سلطنتی علیه وابستگان آن حکومت در پیش گرفتند. در آن زمان بسیاری از سران ارتش شاهنشاهی را در «محاکماتی» چند دقیقه ای به مرگ محکوم کردند و حکم آنها نیز در همان محل که اقامتگاه رهبر انقلاب اسلامی بود، اجرا گردید. اگر چه این اقدامات با اعتراضاتی از جانب طرفداران حقوق بشر روبرو شد، اما متاسفانه از طرف بسیاری از گروههای مخالف رژیم پهلوی با سکوت یا تائید روبرو گردید و بسیاری از موافقان این روشهای غیر قانونی و جنایت بار زمانی به غفلت خود پی بردند که این روش ها علیه خود آنها به کار گرفته شد. در آنزمان صادق خلخالی و دیگر قضات شرع در دادگاههای انقلابی طی محاکماتی چند دقیقه ای انسانها را به اعدام محکوم میکردند و از این طریق پایه های حکومتی را ریختند که اکنون سی و پنج سال است با خودکامگی و استبداد بر ایران حکم میراند.

انتظار داریم که هوشیاری طرفداران دمکراسی و حقوق بشر در مصر اجازه ندهد اشتباهی که منجر به استقرار دیکتاتوری مذهبی در ایران شد، در آن کشور تکرار شود و مردم آگاه مصر با اعتراض شدید و متحدانه خود قوه قضائیه مصر را مجبور نمایند که این احکام را پس بگیرد.

به امید استقرار حکومتی قانونمدار و مدافع دموکراسی و حقوق بشر در مصر

 

سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور

7 فروردین 1393 برابر 27 مارس 2014

info@iranazad.info

http://www.iranazad.info  

 

 
 
بازگشت به صفحه اول  
 

ارسال به: Balatarin بالاترین :: Donbaleh دنباله :: Twitthis تویتر :: Facebook فیس بوک :: Addthis to other دیگران